Jaką drukarkę etykiet wdrożyć w firmie?

Jakiego typu drukarka etykiet będzie najlepszym wyborem dla firmy?

Drukarki etykiet są urządzeniami peryferyjnymi, które zalicza się często do szerokiej kategorii rozwiązań auto id. Wynika to głównie z tego, że takie technologie zapewniają wystawianie wydruków zawierających m.in. kody kreskowe 1D i 2D. Chodzi więc o ustandaryzowane symbole, które są później odczytywane przy użyciu skanerów, kolektorów danych czy weryfikatorów cen. A czym jeszcze cechują się drukarki etykiet? Na jakie parametry i funkcje takich urządzeń zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy model dla firmy?

Rodzaj urządzenia auto id to coś, od czego warto zacząć

Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że obecnie na polskim rynku można znaleźć wiele modeli drukarek etykiet. Urządzenia dostępne w ofertach producentów i dystrybutorów reprezentują też różne rodzaje takich technologii auto id. Podstawowy podział na kategorie, z jakim można się spotkać, obejmuje drukarki biurowe, półprzemysłowe i przemysłowe. Coraz częściej do wyboru są także urządzenia przenośne (lekkie i o bardzo małych gabarytach). A wszystko to przekłada się na możliwość wdrożenia technologii, która będzie dostosowana do potrzeb konkretnej działalności gospodarczej.

Tym bardziej, że modele reprezentujące konkretne kategorie produktowe występują też niekiedy w różnych wersjach technologicznych. Ta sama drukarka etykiet może np. być dostępna w wariancie z mechanizmem termicznym lub termotransferowym, rozdzielczością 203 lub 300 dpi, jak również z przydatnymi akcesoriami zewnętrznymi, np. nawijakiem lub odklejakiem.

Zawsze ważne jest działanie w rozwiązaniu systemowym

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, drukarki etykiet są urządzeniami peryferyjnymi. Zazwyczaj wykorzystuje się je poprzez podłączenie do firmowego komputera: stacjonarnego, laptopa czy terminala komputerowego. Istotnym zagadnieniem w kontekście wyboru drukarki etykiet jest więc obsługa odpowiednich interfejsów komunikacyjnych. Czyli po prostu takich, które zagwarantują płynną współpracę z resztą rozwiązania systemowego. Co więcej, w tym przypadku warto zwrócić uwagę np. na to, z jakimi systemami operacyjnymi zgodne jest dane urządzenie auto id oraz jakie oprogramowanie przedsiębiorca zyska wraz z drukarką etykiet. W szczególności chodzi tutaj o narzędzia służące do tworzenia i modyfikowania szablonów wydruku.

Jakość wykonania drukarki etykiet

Jakość wykonania i wytrzymałość na intensywną eksploatację również może być kwestią, która wpływa na wdrożenie konkretnego urządzenia dla firmy. W przypadku drukarek etykiet będzie to ważne zwłaszcza w działalnościach odznaczających się bardziej wymagającymi warunkami pracy, czyli np. w zakładach przemysłowych, halach magazynowych, hurtowniach lub podmiotach świadczących usługi z zakresu logistyki. W takich firmach sprawdzą się więc modele posiadające metalową, uszczelnioną obudowę. Będą one znacznie bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne działanie różnych czynników zewnętrznych, np. pyłu, kurzu bądź wilgoci.

One comment

  • Emil R.

    Ciekawy i przydatny wpis. Wbrew pozorom nie ma tak wiele artykułów poświęconych tego typu technologiom, a jednak drukarki etykiet – w praktyce czy właśnie wśród informacji dostępnych w takich wpisach – okazują się naprawdę funkcjonalne i przydatne. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *