Wybór i zakup drukarki paragonowej – co ma wtedy znaczenie?
Drukarki paragonowe to urządzenia peryferyjne, które zazwyczaj stanowią uzupełnienie rozwiązania systemowego dla firmy. Nie oznacza to jednak, że wdrożenie takiego rozwiązania w działalności gospodarczej można potraktować bez należytej uwagi. Jeżeli urządzenie ma realnie usprawnić wykonywanie obowiązków w firmie, np. obsługę klientów, powinno być dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. W związku z tym, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze drukarki etykiet?
Wszystko to, co związane z mechanizmem drukującym
Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że mechanizm drukujący jest absolutnie kluczowym elementem każdej drukarki paragonowej. To jego parametry techniczne w największym stopniu decydują o możliwościach danego urządzenia. A w praktyce ważna okazuje się nie tylko szybkość wystawiania różnych dokumentów, ale też np. rozdzielczość pracy (wyrażana w dpi), łatwa wymiana rolki papieru (zazwyczaj termicznego) czy nawet szerokość wydruku. Ponadto, istotne jest to, jakiego rodzaju treści mogą znajdować się na wydrukach emitowanych przez urządzenie. W dzisiejszych czasach coraz częściej będą to zarówno teksty oraz grafiki (np. logo przedsiębiorstwa), jak i kody kreskowe. Natomiast dodatkowym udogodnieniem dla użytkownika może być wbudowany obcinacz, który zapewni wystawianie estetycznie odciętych dokumentów.
Jak drukarka paragonowa będzie pracowała w firmowym systemie?
Przy poszukiwaniu drukarki paragonowej dla firmy zawsze warto uwzględnić sposób współpracy takiego urządzenia z resztą rozwiązania systemowego. W szczególności chodzi tutaj o podłączenie wybranego modelu do firmowego komputera – stacjonarnego lub przenośnego. Dlatego najlepszą opcją dla przedsiębiorstwa będzie drukarka paragonowa, która obsługuje różne porty komunikacyjne, np. RS-232, USB oraz Ethernet. A w przypadku bardziej zaawansowanych modeli – również łączność bezprzewodową. Co więcej, osobną kwestią jest zgodność wdrażanego urządzenia z systemem operacyjnym zainstalowanym na komputerze. Pozwoli to wtedy na skorzystanie z pełnej funkcjonalności danej drukarki paragonowej, w tym na używanie oprogramowania, które jest dołączone do urządzenia.
Urządzenie stacjonarne lub przenośne
W ofertach dystrybutorów urządzeń dla firm coraz częściej można spotkać nie tylko stacjonarne, ale także przenośne drukarki paragonowe. Podstawową różnicą pomiędzy obydwoma typami modeli są, rzecz jasna, ich gabaryty. Drukarki mobilne cechują się po prostu jeszcze mniejszymi wymiarami, co wpływa korzystnie na wygodę obsługi oraz łatwość transportowania. Chociaż z drugiej strony, nie oznacza to wcale, że urządzenia stacjonarne z tej kategorii produktowej są duże. Wiele modeli charakteryzuje się naprawdę kompaktową konstrukcją, dzięki czemu nie zajmują one dużo miejsca na stanowisku obsługi klientów lub na zapleczu placówki handlowej bądź usługowej. Ale i tak najważniejsze w tym wszystkim jest to, że przedsiębiorca ma wybór i może w jeszcze większym zakresie dostosować drukarkę paragonową – stacjonarną albo mobilną – do profilu swojej działalności gospodarczej.
Bardzo ciekawy wpis! Trochę brakuje podobnych informacji czy artykułów o drukarkach paragonowych, a to wg mnie bardzo często wykorzystywane urządzenia w różnych punktach.