Elzab Jota E - kasa fiskalna online ready

E-paragon, czyli nowa forma dokumentu w kasach fiskalnych online

Nadchodzi czas, kiedy urządzenia wykorzystywane do prowadzenia ewidencji obrotu ulegną dość sporej metamorfozie. Wystarczy choćby wspomnieć o jednej z bardziej rzucających się w oczy innowacji, a mianowicie – możliwości wystawienia e-paragonu. A to nie wszystko, co zaoferują online’owe kasy rejestrujące. Czego zatem możemy się po nich spodziewać?

Rewolucyjne zmiany w branży fiskalnej wynikają z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, które ma wejść w życie na początku 2018 roku. Dotyczy ono nowych warunków i kryteriów technicznych, jakim będą musiały podlegać użytkowane w polskich przedsiębiorstwach urządzenia rejestrujące sprzedaż. Wymogi te dotkną w zasadzie wszystkich najważniejszych aspektów zarządzania działalnością handlową: kontaktu z organami skarbowymi, działania technologii sprzedaży, wreszcie – obsługi klientów. A co więcej, w efekcie zmuszą przedsiębiorców do wymiany wielu urządzeń fiskalnych na nowe modele.

Paragon na koncie poczty elektronicznej

O dalszych losach wydruków fiskalnych i cyfrowej formie tych dokumentów myśli się nie od dziś – tym bardziej, że wiele obecnych urządzeń rejestrujących pozwala na przechowywanie kopii wystawionych paragonów w formie elektronicznej. Kolejny krok na przód w tej kwestii stanie się faktem za sprawy ustawodawcy i nadchodzącego aktu prawnego. Według niego, przyszłe kasy fiskalne online mają zapewnić możliwość wyemitowania tzw. e-paragonu.

Wciąż jednak będzie to tylko dodatkowa możliwość – obowiązkową formą udokumentowania zrealizowanej transakcji pozostanie tradycyjny, papierowy paragon. Jednak od 2018 roku nabywcy będą w stanie poprosić o jego dodatkową, cyfrową wersję, którą otrzymają na konto poczty elektronicznej. Z pewnością, rozwiązanie to zapewni większy komfort przechowywania dokumentu, mającego istotne znaczenie choćby ze względu na prawa konsumenckie do reklamacji czy zwrotu. Osobnym rezultatem prawnych i technicznych zmian będzie ustandaryzowanie archiwizacji kopii paragonów w formie elektronicznej. Docelowo, z rynku mają zniknąć dwurolkowe urządzenia rejestrujące.

System fiskalizacji online i transakcje bezgotówkowe

Pojawienie się e-paragonów to zaledwie jedna z konsekwencji, jakie nastąpią po wejściu w życie nowego Rozporządzenia. Trzeba natomiast zaznaczyć, że przygotowywany akt prawny zakłada stworzenie zaawansowanego systemu fiskalizacji, polegającego na połączeniu w trybie online wszystkich stosowanych urządzeń rejestrujących z serwerami Ministerstwa Finansów. Ostatecznie więc, wszystkie dane dotyczące dokonanych transakcji oraz prowadzonej ewidencji w konkretnym przedsiębiorstwie będą stale przesyłane z kas rejestrujących online do centralnego repozytorium, zapewniając większą skuteczność w ściągalności należnych podatków.

Oprócz tego, dzięki kasom fiskalnym online zyskają na znaczeniu transakcje bezgotówkowe – a to dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu, który sprawi, że wszystkie te urządzenia umożliwią współpracę z terminalami do płatności kartą.

Kasy rejestrujące gotowe na online

Nasuwa się pytanie, co z przedsiębiorcami, którzy powinni już teraz zacząć korzystać z urządzenia fiskalnego, a jednak mają świadomość, że już niedługo będą musieli zainwestować w nowsze rozwiązanie? Odpowiedzią są choćby dostępne już na rynku modele z certyfikatem Online Ready. W przypadku zakupu takiej kasy producent gwarantuje, że będzie ona wymagała tylko dostosowania pewnych rozwiązań do warunków zawartych w Rozporządzeniu, bez przymusu nabywania zupełnie nowego urządzenia. Modele kas fiskalnych online ready można zobaczyć tutaj: www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online.

Znowu zaś użytkownicy dotychczasowych technologii do prowadzenia ewidencji obrotu muszą liczyć się z sytuacją, że prędzej czy później czeka ich wymiana starych modeli na nowe. Niemniej, konieczność ta nie nastąpi od razu, w momencie wprowadzenia aktu prawnego. Z wcześniejszych urządzeń fiskalnych będzie można korzystać dotąd, dokąd ważna pozostanie ich homologacja, nadana przez Główny Urząd Miar.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *