Elzab Jota E - kasa fiskalna online ready

E-paragon, czyli nowa forma dokumentu w kasach fiskalnych online

Nadchodzi czas, kiedy urządzenia wykorzystywane do prowadzenia ewidencji obrotu ulegną dość sporej metamorfozie. Wystarczy choćby wspomnieć o jednej z bardziej rzucających się w oczy innowacji, a mianowicie – możliwości wystawienia e-paragonu. A to nie wszystko, co zaoferują online’owe kasy rejestrujące. Czego zatem możemy się po nich spodziewać?

Rewolucyjne zmiany w branży fiskalnej wynikają z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, które ma wejść w życie na początku 2018 roku. Dotyczy ono nowych warunków i kryteriów technicznych, jakim będą musiały podlegać użytkowane w polskich przedsiębiorstwach urządzenia rejestrujące sprzedaż. Wymogi te dotkną w zasadzie wszystkich najważniejszych aspektów zarządzania działalnością handlową: kontaktu z organami skarbowymi, działania technologii sprzedaży, wreszcie – obsługi klientów. A co więcej, w efekcie zmuszą przedsiębiorców do wymiany wielu urządzeń fiskalnych na nowe modele.

Paragon na koncie poczty elektronicznej

O dalszych losach wydruków fiskalnych i cyfrowej formie tych dokumentów myśli się nie od dziś – tym bardziej, że wiele obecnych urządzeń rejestrujących pozwala na przechowywanie kopii wystawionych paragonów w formie elektronicznej. Kolejny krok na przód w tej kwestii stanie się faktem za sprawy ustawodawcy i nadchodzącego aktu prawnego. Według niego, przyszłe kasy fiskalne online mają zapewnić możliwość wyemitowania tzw. e-paragonu.

Wciąż jednak będzie to tylko dodatkowa możliwość – obowiązkową formą udokumentowania zrealizowanej transakcji pozostanie tradycyjny, papierowy paragon. Jednak od 2018 roku nabywcy będą w stanie poprosić o jego dodatkową, cyfrową wersję, którą otrzymają na konto poczty elektronicznej. Z pewnością, rozwiązanie to zapewni większy komfort przechowywania dokumentu, mającego istotne znaczenie choćby ze względu na prawa konsumenckie do reklamacji czy zwrotu. Osobnym rezultatem prawnych i technicznych zmian będzie ustandaryzowanie archiwizacji kopii paragonów w formie elektronicznej. Docelowo, z rynku mają zniknąć dwurolkowe urządzenia rejestrujące.

System fiskalizacji online i transakcje bezgotówkowe

Pojawienie się e-paragonów to zaledwie jedna z konsekwencji, jakie nastąpią po wejściu w życie nowego Rozporządzenia. Trzeba natomiast zaznaczyć, że przygotowywany akt prawny zakłada stworzenie zaawansowanego systemu fiskalizacji, polegającego na połączeniu w trybie online wszystkich stosowanych urządzeń rejestrujących z serwerami Ministerstwa Finansów. Ostatecznie więc, wszystkie dane dotyczące dokonanych transakcji oraz prowadzonej ewidencji w konkretnym przedsiębiorstwie będą stale przesyłane z kas rejestrujących online do centralnego repozytorium, zapewniając większą skuteczność w ściągalności należnych podatków.

Oprócz tego, dzięki kasom fiskalnym online zyskają na znaczeniu transakcje bezgotówkowe – a to dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu, który sprawi, że wszystkie te urządzenia umożliwią współpracę z terminalami do płatności kartą.

Kasy rejestrujące gotowe na online

Nasuwa się pytanie, co z przedsiębiorcami, którzy powinni już teraz zacząć korzystać z urządzenia fiskalnego, a jednak mają świadomość, że już niedługo będą musieli zainwestować w nowsze rozwiązanie? Odpowiedzią są choćby dostępne już na rynku modele z certyfikatem Online Ready. W przypadku zakupu takiej kasy producent gwarantuje, że będzie ona wymagała tylko dostosowania pewnych rozwiązań do warunków zawartych w Rozporządzeniu, bez przymusu nabywania zupełnie nowego urządzenia. Modele kas fiskalnych online ready można zobaczyć tutaj: www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online.

Znowu zaś użytkownicy dotychczasowych technologii do prowadzenia ewidencji obrotu muszą liczyć się z sytuacją, że prędzej czy później czeka ich wymiana starych modeli na nowe. Niemniej, konieczność ta nie nastąpi od razu, w momencie wprowadzenia aktu prawnego. Z wcześniejszych urządzeń fiskalnych będzie można korzystać dotąd, dokąd ważna pozostanie ich homologacja, nadana przez Główny Urząd Miar.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *