Jak wybrać czytnik kodów kreskowych?

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu urządzenia fiskalnego, muszą oczywiście kupić swoją pierwszą kasę rejestrująca. Jednakże, do pracy często niezbędne są różnego rodzaju elementy peryferyjne. Chodzi po prostu o urządzenia, które również wykorzystuje się przy obsłudze klientów. Jednym z takich ogniw systemu jest czytnik kodów kreskowych. Na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni skaner? Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy urządzeń tego typu.

Odczyt kodów kreskowych – zakres i zasięg

Dostępne na polskim rynku czytniki obsługują różne zakresy kodów kreskowych. Podstawowym podziałem są tutaj obiekty jednowymiarowe oraz dwuwymiarowe. Innymi słowy, jeden skaner poradzi sobie bez problemu z kodami 1D oraz 2D, podczas gdy drugi pozyska informacje jedynie ze standardowych 1D. A jakie są różnice? Przede wszystkim, kody dwuwymiarowe mogą zawierać zdecydowanie więcej danych, niż jednowymiarowe. Co więcej, niejednokrotnie zajmują mniej miejsca na towarach lub dokumentach, dzięki czemu sprawdzają się także w przypadku naprawdę niewielkich elementów asortymentu.

Kolejną kwestią, która powinna mieć znaczenie przy wyborze skanera, jest maksymalna odległość odczytu. Ta oczywiście nigdy nie będzie jednakowa dla wszystkich kodów kreskowych, wiele zależy bowiem od gęstości konkretnego obiektu. Niemniej, im wspomniany parametr jest wyższy, tym lepiej. Duża odległość skanowania zapewnia po prostu większy komfort pracy. Jeżeli skaner będzie wykorzystywany na standardowym stanowisku sprzedaży, wystarczający okaże się zasięg odczytu wynoszący kilkadziesiąt centymetrów. Jeśli jednak przedsiębiorca będzie używał urządzenia np. w magazynie, gdzie często trzeba pozyskiwać dane z obiektów znajdujących się na wysokich regałach lub pułkach, warto pomyśleć o modelu umożliwiającym zeskanowanie kodu w odległości co najmniej 100 cm.

Przewodowo czy bezprzewodowo?

Postęp technologiczny sprawił, że dziś już nikogo nie dziwi współpraca urządzeń bez konieczności zastosowania jakichkolwiek kabli. Co więcej, na przestrzeni lat wykształciły się różne standardy bezprzewodowej wymiany danych, m.in. Bluetooth lub Wi-Fi. W przypadku czytników dostępnych na krajowym rynku, powszechnie wykorzystywany jest pierwszy z wymienionych typów komunikacji. Należy jednak pamiętać, że w zależności od modelu różny będzie zasięg pracy. O ile jeden czytnik pozwoli oddalić się od bazy komunikacyjnej na odległość nawet 100 m (w terenie otwartym), o tyle drugi zaoferuje maksymalnie 10 m. Większy zasięg sprawdzi się oczywiście w dużym magazynie, mniejszy to odpowiednie rozwiązanie np. dla pracy biurowej lub stanowiska sprzedaży w sklepie.

Przedsiębiorca może też zdecydować się na skaner kodów kreskowych, który oferuje przewodową wymianę danych. W takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę m.in. na rodzaj obsługiwanego złącza komunikacyjnego. Najczęściej będzie to któryś z 3 portów: RS-232, USB lub KBW (klawiaturowy). Czytnik powinien posiadać odpowiednie wejście, aby móc współpracować z konkretnym urządzeniem – kasą fiskalną, komputerem lub terminalem komputerowym. Ciekawostka: niektóre skanery są wyposażone w multi-interfejs komunikacyjny, który zapewnia opcję zastosowania kilku standardów wymiany danych.

Dodatkowe funkcje, które mogą mieć znaczenie

Zagadnienia opisane powyżej można uznać za główne cechy, które powinny mieć największe znaczenie przy zakupie czytnika kodów kreskowych. Urządzenia tego typu mogą jednak zaoferować dodatkowe funkcjonalności i również warto o tym wiedzieć. Niewykluczone, że w przypadku niektórych działalności istotne okażą się zarówno gabaryty skanera, jak i jego konstrukcja. Jeżeli czytnik będzie eksploatowany intensywnie i w wymagających warunkach, powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością oraz wysokim poziomem szczelności. Ponadto, wiele modeli pozwala dziś na pozyskiwanie danych z ekranów urządzeń mobilnych, czy też gwarantuje dodatkowe ułatwienia przy skanowaniu kodów, np. wyraźne potwierdzenie prawidłowego odczytu.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *