Małe kasy fiskalne w przyszłości

Małe kasy fiskalne w przyszłości. Jaki los czeka te urządzenia?

W dzisiejszych czasach można dostrzec, że szczególnym zainteresowaniem polskich podatników cieszą się małe kasy rejestrujące. Są to po prostu wyjątkowo praktyczne urządzenia, które sprawdzają się w różnych branżach i firmach. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jaki los czeka najmniejsze modele na rynku? Zaraz wejdą przecież w życie nowe przepisy fiskalne, a wraz z nimi – system online. Czy w takich okolicznościach nie zabraknie „miejsca” dla kompaktowych kas rejestrujących.

Zalety najmniejszych urządzeń

Dlaczego niewielkie kasy fiskalne są współcześnie aż tak popularne? Z pewnością wpływa na to komfort pracy, który oferują. Małe urządzenia bez problemu radzą sobie w różnych punktach handlowych i usługowych, jak również podczas mobilnego wykonywania obowiązków. Poza tym, wiele kompaktowych kas gwarantuje dostęp do praktycznych rozwiązań technologicznych, np. przechowywania kopii paragonów w formie elektronicznej czy konfigurowania skrótów klawiszowych. Niektóre modele z tej kategorii zapewniają też wybór dodatkowych interfejsów komunikacyjnych, m.in. modułów do bezprzewodowej wymiany danych.

Zmiany wynikające z systemu online

System fiskalizacji online będzie charakteryzował się m.in. tym, że wymusi stopniowe przechodzenie na obsługę urządzeń rejestrujących nowego typu. Modele te mają współpracować z Centralnym Repozytorium Kas (CRK), realizować elektroniczne paragony oraz gwarantować wymianę danych z terminalami płatniczymi. Innymi słowy, urządzenia fiskalne online zdecydowanie unowocześnią rejestrowanie obrotu i obsługiwanie klientów. Pytanie jednak, czy tak zaawansowane rozwiązania pojawią się też w najmniejszych kasach na rynku? Odpowiedzią na to mogą być niektóre modele z certyfikatami „Online Ready”.

Kompaktowe kasy w 2018 i w latach późniejszych

Nie bez powodu na zdjęciu do tego wpisu pojawiły się 2 małe kasy – Elzab K10 oraz Novitus Nano E. Urządzenia te posiadają bowiem certyfikaty, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. A dzięki gwarancji „Online Ready” będzie je można w przyszłości wyposażyć w technologie wymagane przez nowy system fiskalizacji. W związku z tym, nie znikną one z polskich przedsiębiorstw.

W ogóle trudno wyobrazić sobie, że w najbliższych latach, czyli już po ustanowieniu systemu urządzeń online, małe kasy rejestrujące przestaną być produkowane. Zbyt wielu podatników sięga po modele z omawianej tu grupy. Ponadto, osiągnięcia współczesnej miniaturyzacji powinny pozwolić na to, aby coraz więcej innowacyjnych funkcji pojawiało się również w niewielkich urządzeniach fiskalnych. A trendów definiujących różne sektory IT nie da się tak po prostu cofnąć lub zlekceważyć.

One comment

  • travis

    prowadze dzialalnosc o charakterze mobilnym, wiec nawet jesli musze wymienic kase, to nie wyobrazam sobie, ze na inny model, niz wlasnie na taki o nieduzych gabarytach….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *