Na czym polega instalacja urządzenia fiskalnego?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której przedsiębiorca zdecydował się już na zakup konkretnego urządzenia fiskalnego. Wcześniej porównał parametry i funkcje kilku modeli, ale ostatecznie udało mu się podjąć właściwą decyzję… Na pewno można się z tego cieszyć, lecz warto pamiętać, że aby móc wystawiać paragony, podatnik musi jeszcze prawidłowo zainstalować swoją kasę fiskalną. Cała procedura składa się z kilku etapów i żadnego z nich nie należy zlekceważyć. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego poprawne wdrożenie urządzenia jest tak ważne i o czym konkretnie trzeba pamiętać.

Wdrożenie kasy fiskalnej krok po kroku

Na początku warto wspomnieć o przepisach, które aktualnie regulują procedury związane z rozpoczęciem rejestracji obrotu za pomocą urządzenia fiskalnego. Wszystkie zasady znalazły się w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z 14 marca 2013 roku. Wynika z nich, że pierwszym etapem instalacji jest zawiadomienie Urzędu Skarbowego o planowanej liczbie urządzeń oraz miejscach ich użytkowania. Zgłoszenie tego typu powinno trafić do naczelnika właściwego US najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencji. Drugim krokiem jest dopilnowanie, aby serwisant z ważnymi uprawnieniami wprowadził kasę w tryb fiskalny. Fiskalizacja jest czynnością jednorazową i nieodwracalną. Po jej wykonaniu podatnik może już zacząć wystawiać i wydawać paragony fiskalne.

Wprowadzenie kasy w tryb fiskalny jest poniekąd momentem granicznym, lecz na tym procedury się nie kończą. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest bowiem poinformowanie naczelnika właściwego US o fiskalizacji urządzenia – w terminie 7 dni od daty wykonania tej czynności. Co więcej, na koniec podatnik otrzyma numer ewidencyjny, który trzeba nanieść na kasę w trwały sposób, w widocznym miejscu.

Konsekwencje naruszenia przepisów

Powiedzmy sobie wprost – brak zainstalowania kasy w odpowiednim terminie, przy jednoczesnym kontynuowania sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych, grozi poważnymi konsekwencjami. Warto w tym momencie podeprzeć się drugim cytatem: „Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”. Konsekwencje opisane w Kodeksie Karnym Skarbowym to nie wszystko. Niedopełnienie obowiązków będzie również skutkowało brakiem możliwości skorzystania z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego.

Najlepiej kupić kasę wcześniej

Przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dopełnienie wszystkich formalności może zająć nawet kilka dni. Co za tym idzie, na pewno nie warto zwlekać z zainstalowaniem kasy do ostatniej chwili. A wiele przemawia za tym, aby rozpocząć całą procedurę z pewnym wyprzedzeniem czasowym. I nie chodzi tylko o spokojne i terminowe wdrożenie urządzenia w firmie. Przed fiskalizacją kasa działa w trybie szkoleniowym, co pozwala na zapoznanie się z obsługą jej funkcji. Ponadto, przestrzeganie przepisów dotyczących instalacji umożliwia odzyskanie nawet do 90% wartości urządzenia (nie więcej jednak niż 700 zł). W tym celu trzeba skorzystać z ulgi, która obowiązuje przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej.

2 komentarze

  • darek

    co racja to racja, mnie bardzo pomógł tryb szkoleniowy, wbrew pozorom korzystania z kasy fiskalnej nie tylko trzeba się nauczyć, ale i do niego przyzwyczaić. zdecydowanie lepiej zacząć wcześniej

  • Karol_87

    zgadzam się. tym bardziej, że to czas, kiedy wiemy już że musimy zakupić i używać tego typu urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *