System kas online – co będzie oznaczało jego wprowadzenie?

Biorąc pod uwagę współczesny rozwój nowych technologii, takie zmiany nie powinny nikogo dziwić. Prędzej czy później musiało dojść do wprowadzenia systemu kas rejestrujących online. Na nowe regulacje prawne będziemy oczywiście musieli jeszcze poczekać. Zgodnie z projektem Rozporządzenia MR, mają one zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Niemniej, już teraz warto zacząć myśleć o tym, co będą one oznaczały – zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Centralne monitorowanie transakcji

Przejście na system fiskalny online jest motywowane głównie tym, że w Polsce brakuje scentralizowanych rozwiązań do monitorowania działań podejmowanych przez podatników. Innymi słowy, urzędnicy przeprowadzają często przypadkowe kontrole w różnych działalnościach gospodarczych. Nowy system ma nie tylko zmniejszyć liczbę takich losowych wizyt, ale także zredukować tzw. szarą strefę, zwiększyć wpływy do budżetu, promować uczciwą konkurencję na rynku oraz obniżyć koszty administracji. W rezultacie, na kasach fiskalnych online mają skorzystać wszyscy obywatele.

Poza centralnym monitorowaniem kas fiskalnych, co stanie się możliwe dzięki połączeniu urządzeń tego typu z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów, wprowadzone zostaną także inne zmiany. Po pierwsze, przedsiębiorcy będą mogli realizować e-paragony (na życzenie nabywcy). Po drugie, każda kasa zyska zdolność do współpracy z terminalem płatniczym.

Paragon fiskalny – papierowy i elektroniczny

Zaznaczmy już na wstępie – w 2018 roku kasy rejestrujące dalej będą drukowały paragony fiskalne. Mechanizmy termiczne nie znikną więc z urządzeń tego typu. Co więcej, nie zmienią się obowiązki dotyczące wydawania dowodów sprzedaży. Równocześnie jednak, nowe modele kas zostaną wyposażone w funkcję realizowania e-paragonów. Wspomniany dokument będzie trzeba „wystawić” wtedy, kiedy nabywca o to poprosi. Ponadto, urządzenia rejestrujące zapewnią bezpieczne przesyłanie e-paragonów fiskalnych, np. na adresy e-mail klientów firmy.

Łączenie kas fiskalnych z terminalami płatniczymi

Wiele wskazuje na to, że system fiskalny online wpłynie na zwiększenie liczby placówek handlowych i usługowych, w których będzie można płacić kartą. Wspomniany na samym początku projekt Rozporządzenia MR zakłada bowiem, iż wszystkie kasy rejestrujące zyskają możliwość komunikacji z terminalami płatniczymi. W tym celu ma nawet zostać stworzony i wdrożony jednolity protokół, którego zadaniem będzie ustandaryzowanie omawianej współpracy.

 

Kasy fiskalne 2018 – informacje, przepisy, nowe urządzenia.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *