Zadania podatnika – raporty fiskalne
Jakie są zadania podatnika korzystającego z urządzenia fiskalnego? Pierwsze odpowiedzi, jakie by padły, brzmiałyby zapewne: „zakup i rejestracja kasy lub drukarki” bądź „wystawianie i wydawanie klientom paragonów”. I słusznie – jednak działania te nie są jedynymi, którym przedsiębiorca musi poświęcić swoją uwagę. Do jego obowiązków należy jeszcze kilka czynności i dziś właśnie o takiej pomówimy.
Nie wspominając już o całej procedurze instalacyjnej, poza prawidłowym wprowadzaniem danych do urządzenia fiskalnego oraz wystawianiem dowodów sprzedaży, podatnik musi systematycznie realizować kilka konkretnych zadań. Wystarczy tu wyliczyć właściwe obchodzenie się z książką serwisową, przechowywanie kopii wystawionych paragonów i przestrzeganie terminów obowiązkowych przeglądów technicznych. Przepisy wyraźnie mówią o jeszcze jednym wymogu: realizacji raportów fiskalnych.
O raportach dobowych
To pierwszy rodzaj raportów, które musimy wykonywać nie tylko regularnie, ale i na odpowiednich zasadach. Dokument ten ma zawierać informacje o naszym obrocie w skali jednej doby. Naturalnie więc, że raport ten wykonuje się po zakończeniu dnia pracy. Nie musi to jednak nastąpić bezpośrednio po zamknięciu sprzedaży. Istnieje możliwość zrealizowania wydruku dnia następnego – ważne jest tylko, byśmy uczynili to przed jakąkolwiek zarejestrowaną w tym dniu transakcją. W innym wypadku, nawet jeśli wykonamy raport, doprowadzimy do błędu w dokumentacji… chyba, że zajdą okoliczności wyjątkowe. Jest jedna sytuacja, w której nie ma potrzeby realizacji wydruku – jeśli tego dnia nie zdarzyła się ani jedna sprzedaż.
O raportach miesięcznych
Drugi rodzaj obowiązkowych raportów, wymagający wykonania wydruku z informacjami o obrocie za konkretny miesiąc. Podobnie, jak w poprzednim przypadku – jeśli nie zarejestrowaliśmy ani jednej transakcji, nie musimy realizować tego dokumentu. Niemniej, to raczej rzadsza niż częstsza sytuacja. Ponadto, nieco inaczej wyglądają reguły tej czynności, niż mogłyby się na początku wydawać. Raport musi być wykonany maksymalnie 25 dnia miesiąca następującego po tym, który ma znaleźć się na wydruku.
Wykonywanie tych zadań inaczej lub ich całkowite zaniechanie oznacza nic innego, jak złamanie przepisów, które potrafi doprowadzić do smutnych konsekwencji ze strony organów skarbowych. Dlatego przedsiębiorcy, zdając sobie sprawę z powagi rzeczy, nierzadko tworzą urządzenia upraszczające realizację tych obowiązków (klawisze funkcyjne, automatyczne przypomnienia itp.). Jeśli obawiamy się, że może nas spotkać kiedyś coś podobnego, warto pomyśleć o kasie lub drukarce fiskalnej, która takie opcje oferuje.
chyba nie przedsiębiorcy „tworzą urządzenia”, a producenci 😉 ale i tak wiadomo o co chodzi, a wiadomości w tekście bezspornie cenne!