Drukarka, POS, oprogramowanie, waga… Jak stworzyć system sprzedaży dla sklepu?
W dzisiejszych czasach obsługa klientów sklepu, np. spożywczego, wymaga często zastosowania odpowiednich „narzędzi” sprzedażowych – zarówno wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, jak i oprogramowania komputerowego. Połączenie wspomnianych elementów nazywamy zaś rozwiązaniem systemowym lub po prostu systemem dla firmy. A jakie konkretnie urządzenia i programy sprawdzą się najlepiej w sklepie spożywczym?
Drukarka fiskalna, komputer POS i oprogramowanie
Wspomniane powyżej elementy to absolutna podstawa wielu współczesnych rozwiązań systemowych. Drukarkę fiskalną, komputer POS i oprogramowanie sprzedażowe spotkamy też w większości dzisiejszych sklepów spożywczych. Co więcej, nie bez powodu o wszystkich 3 ogniwach systemu dla firmy piszemy równocześnie. Wynika to z tego, że muszą one być ze sobą kompatybilne. W szczególności dotyczy to współpracy drukarki fiskalnej oraz oprogramowania sprzedażowego, a konkretnie – zgodności protokołów komunikacyjnych. Jak wiadomo, wspomniany typ urządzenia rejestrującego sprzedaż nie może działać samodzielnie. Konieczna jest właśnie obsługa drukarki fiskalnej przy użyciu odpowiedniego programu. A ten z kolei trzeba najpierw zainstalować, np. na terminalu komputerowym typu POS.
Popularne urządzenia peryferyjne – waga elektroniczna i skaner kodów
Większość sklepów spożywczych ma w swojej ofercie produkty, które przed sprzedażą wymagają precyzyjnego zważenia. To z kolei wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego urządzenia, czyli wagi elektronicznej. A najlepiej jeszcze, żeby taka technologia była dostosowana do reszty rozwiązania systemowego w firmie. Współpraca wagi elektronicznej z komputerem POS i oprogramowaniem sprzedażowym pozwoli bowiem na zautomatyzowanie obsługi klientów w sklepie spożywczym. Warto też pamiętać o tym, że na rynku są dostępne różne urządzenia z tej kategorii produktowej. Dystrybutorzy technologii sprzedaży oferują m.in. wagi proste, kalkulacyjne, etykietujące, do zabudowy czy wago-skanery. Dzięki temu można dostosować urządzenie ważące do potrzeb konkretnego sklepu i np. do stanowiska obsługi klientów.
Kolejnym urządzeniem, często spotykanym w wielu współczesnych placówkach handlowych, jest rzecz jasna czytnik kodów kreskowych. W niektórych przypadkach optymalnym rozwiązaniem okazuje się zintegrowanie takiego skanera z wagą elektroniczną, czyli wspomniany już wcześniej wago-skaner do zabudowy. Całe rozwiązanie technologiczne zapewnia wtedy zarówno automatyzację pracy, jak i oszczędność miejsca na stanowisku obsługi klientów. Jeżeli jednak przedsiębiorcy zależy na tym, żeby rejestrować kody w trybie manualnym, można też sięgnąć po ręczny czytnik kodów kreskowych – przewodowy lub bezprzewodowy. Albo stacjonarne urządzenie auto id, które jednak nie będzie na stałe wbudowane w boks kasjerski czy ladę.
Terminal płatniczy, czyli dodatkowe udogodnienia dla klientów sklepu
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o jeszcze jednym urządzeniu, bez którego trudno już wyobrazić sobie obsługę klientów w sklepie spożywczym. Mamy na myśli oczywiście terminal płatniczy, pozwalający na sfinalizowanie transakcji za pomocą karty czy telefonu. Taka forma zapłaty za zakupy jest coraz częściej oczekiwana przez nabywców i dotyczy to także placówek handlowych, które oferują produkty spożywcze. Ponadto, wiele terminali płatniczych pozwala na wdrożenie dodatkowych usług w sklepie. Przy użyciu takiego urządzenia można np. zaoferować klientom wypłaty gotówki (cashback) czy przyjmowanie opłat za domowe rachunki (prąd, wodę, gaz).
Na tym nie kończy się lista urządzeń, które mogą funkcjonować w ramach rozwiązania systemowego dla sklepu. Oprócz drukarki fiskalnej, komputera POS, oprogramowania sprzedażowego czy wagi elektronicznej, w punktach spożywczych sprawdzają się także weryfikatory cen (sprawdzarki) oraz szuflady kasowe. A przy zarządzaniu zapleczem sklepu, czyli magazynem, pomocny okazuje się np. kolektor danych. Ostateczny „kształt” rozwiązania systemowego zależy tak naprawdę zawsze od potrzeb konkretnej działalności gospodarczej oraz od tego, w jak dużym stopniu chcemy zautomatyzować wykonywanie zadań firmowych.
o właśnie takiego artykułu szukałem! pełniejszego, o systemie sprzedaży dla takiego biznesu, z uwzględnieniem różnych technologii wchodzących w skład takiego systemu, dzięki!