Wybór wagi elektronicznej do systemu sprzedaży lub magazynu

Kompleksowe rozwiązanie technologiczne dla handlu może się składać z różnych elementów. Każde z urządzeń, które zostanie wdrożone w siedzibie przedsiębiorstwa, będzie pomocne przy wykonywaniu innych obowiązków. Co więcej, wszystkie ogniwa systemu sprzedaży powinny odpowiadać potrzebom danej firmy, czyli posiadać właściwe parametry oraz funkcje. A jak jest w przypadku wag elektronicznych, które są współcześnie dostępne na polskim rynku? Czym charakteryzują się te modele i w jaki sposób wybrać ten najlepszy?

Zakresy ważenia a masa oferowanych produktów

Zakres ważenia jest tym parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Pisząc wprost – powinien być on ściśle dostosowany do masy towarów oferowanych przez daną firmę. Jeżeli przedsiębiorstwo ma w swoim asortymencie ciężkie towary, warto pomyśleć o wadze elektronicznej, która pozwoli na obsługę co najmniej 30 kg. Z drugiej strony, w przypadku lekkich produktów, zazwyczaj wystarczające okaże się urządzenie z zakresem pracy np. do 15 kg.

W tym momencie należy wspomnieć, że niektóre modele gwarantują swego rodzaju elastyczność. Wagi elektroniczne tego typu pozwalają bowiem na pracę w dwóch zakresach, chociażby do 6/15 kg. Natomiast zmiana trybu, wraz z przypisaną do niego granicą dokładności, następuje wraz z umieszczeniem na szalce lżejszego bądź cięższego towaru.

Waga prosta, kalkulacyjna, etykietująca czy platformowa?

Powyżej wymienione zostały najważniejsze rodzaje wag elektronicznych, które są aktualnie dostępne na polskim rynku technologii sprzedaży. Do 4 wspomnianych typów można by zaliczyć jeszcze jeden – urządzenia multimedialne (modele z ekranami dotykowymi oraz podzespołami znanymi z komputerów). Skupmy się jednak na wagach prostych, kalkulacyjnych, etykietujących oraz platformowych.

Podstawowe pytanie brzmi: Co różni te 4 rodzaje? W największym skrócie – urządzenia proste oferują przede wszystkim pomiar masy; modele kalkulacyjne, oprócz pomiaru masy, potrafią wyliczyć cenę danego produktu po jego zważeniu; etykietujące, poza wskazanymi już funkcjami, posiadają mechanizmy drukujące do wystawiania etykiet; platformowe służą do pracy z najcięższymi towarami, gdyż obsługują zakresy ważenia sięgające nawet 300 kg.

W jakich miejscach sprawdzą się opisane typy wag elektronicznych? Wszystko zależy od tego, czego przedsiębiorca będzie oczekiwał od swojego urządzenia. Zarówno wagę prostą, jak i kalkulacyjną czy etykietującą, można swobodnie zastosować w sklepie (obok kasy lub drukarki fiskalnej). Jedynie w przypadku modeli platformowych mówi się o innym przeznaczeniu. Są one bowiem tworzone z myślą o pracy w magazynach.

Współpraca z resztą systemu sprzedaży

Skoro piszemy tutaj o wyborze wagi elektronicznej do systemu sprzedaży, należy omówić jeszcze to, w jaki sposób urządzenia tego typu współpracują z innymi rozwiązaniami technologicznymi w przedsiębiorstwie. Chodzi przede wszystkim o obsługiwane interfejsy komunikacyjne, które służą do wymiany danych. Podstawowymi portami, spotykanymi w wielu modelach, są RS-232 oraz USB. Bardziej zaawansowane wagi elektroniczne posiadają również złącze Ethernet, które zapewnia sprawną komunikację wewnątrz sieci LAN.

A z jakimi urządzeniami mogą współpracować wagi elektronicznie? Podobnie jak w przypadku dostępnych portów komunikacyjnych, wszystko zależy tutaj od danego modelu. Ogólnie rzecz ujmując, wagi oferowane na polskim rynku współpracują z komputerami, terminalami komputerowymi oraz kasami fiskalnymi. Do niektórych modeli można również bezpośrednio podłączyć skaner kodów kreskowych.

 

Wiedza na temat wag elektronicznych niewątpliwie okaże się pomocna przy aranżowaniu systemu sprzedaży w firmie. Pozwoli na zakupienie oraz wdrożenie urządzenia, które po prostu zautomatyzuje wykonywanie obowiązków. Przed zamówieniem konkretnego modelu warto również poszukać dodatkowych informacji w internecie lub po prostu skontaktować się z renomowanym dostawcą technologii tego typu, aby zyskać profesjonalne wsparcie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *