Centralne Repozytorium Kas i urządzenia online

Centralne Repozytorium Kas – czym jest, jak działa i które urządzenia z nim współpracują?

Dla niektórych podatników zagadnienia związane z Centralnym Repozytorium Kas nie będą zapewne nowością. Część przedsiębiorców korzysta już przecież z urządzeń współpracujących ze wspomnianym systemem teleinformatycznym. Niemniej, CRK to nadal stosunkowo nowe rozwiązanie technologiczne, a wielu podatników dopiero w przyszłości będzie musiało poznać je bliżej. Dlatego też w dzisiejszym tekście postaramy się zebrać najważniejsze informacje o Centralnym Repozytorium Kas.

Czym jest CRK i do czego służy?

Zacznijmy może od uporządkowania podstawowych zagadnień. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, Centralne Repozytorium Kas jest systemem teleinformatycznym. Warto dodać do tego, że pieczę nad całym rozwiązaniem sprawuje szef Krajowej Administracji Skarbowej (podlegającej z kolei pod Ministerstwo Finansów). System został uruchomiony na początku maja 2019 roku – wraz z wejściem w życie przepisów, które go zdefiniowały (przede wszystkim nowelizacji ustawy o VAT).

Do czego służy Centralne Repozytorium Kas? W uproszczeniu można napisać, że do gromadzenia oraz analizowania danych, które dotyczą prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu urządzeń rejestrujących. Takie informacje są później wykorzystywane m.in. do wyłapywania różnego rodzaju nieprawidłowości. Jednak nie tylko do tego… Centralne Repozytorium Kas pozwoliło np. na uproszczenie procedur, które wiążą się z instalacją urządzenia fiskalnego w firmie. W szczególności dotyczy to fiskalizacji oraz zgłoszenia takiej procedury do Urzędu Skarbowego.

Jakie urządzenia przesyłają dane do systemu MF?

Z Centralnym Repozytorium Kas mogą współpracować wyłącznie urządzenia fiskalne, które posiadają taką funkcjonalność. Tego typu technologie sprzedaży określane są najczęściej jako modele online (zarówno przez producentów oraz dystrybutorów, jak i ustawodawcę). Łączność z CRK nie będzie więc dostępna np. w kasach i drukarkach z elektroniczną kopią paragonów (tym bardziej w urządzeniach z kopią papierową…). Nawet pomimo tego, że spora grupa modeli starego typu posiada interfejsy przewodowe i bezprzewodowe, które umożliwiają transmisję danych przez internet.

No właśnie… transmisję danych przez internet. To kolejne zagadnienie, które niewątpliwie warto poruszyć. Kasy i drukarki online, aby móc przesyłać wymagane informacje do CRK, muszą posiadać odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Najczęściej będzie to złącze Ethernet (do pracy w sieci LAN), moduł Wi-Fi lub modem GSM. Co ważne, taki interfejs urządzenia online powinien być dostosowany do internetu dostępnego w przedsiębiorstwie – przewodowego lub bezprzewodowego.

Centralne Repozytorium Kas – jakie informacje gromadzi i analizuje?

Wiemy już, czym jest Centralne Repozytorium Kas (w uproszczeniu). Wiemy również, które urządzenia współpracują z tym systemem (wyłącznie modele online). A jakie konkretnie dane podlegają analizie w CRK? W szczególności informacje dotyczące prowadzonej ewidencji, czyli m.in. wystawianych paragonów fiskalnych. Ponadto, Centralne Repozytorium Kas gromadzi też dane na temat ważnych zdarzeń, czyli m.in. przeglądów technicznych lub zmiany stawek VAT na urządzeniu. Całe rozwiązanie informatyczne pozwala więc na zautomatyzowany nadzór nad przedsiębiorcami, którzy muszą rejestrować obrót przy użyciu kas oraz drukarek fiskalnych. Przekłada się więc na uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie przypadkowych kontroli skarbowych.

One comment

  • savin

    jak w wielu przypadkach współcześnie średnio podoba mi się udostępnianie coraz więcej danych (bo jaką mam pewność, jakie dane jeszcze są przekazywane???), ale z drugiej strony może wyeliminują one pewne nieścisłości, które mogłyby być również na niekorzyść podatnika. poza tym nie da się ukryć, że znowu inne kwestie sposób funkcjonowania CRK upraszcza (np. wprowadzenie kasy online w firmie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *