Wymiana kas fiskalnych na online

Nowy termin wymiany kas fiskalnych dla gastronomii, hoteli i sprzedaży węgla

Zgodnie z zeszłoroczną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, firmy z branży gastronomicznej, hotelarskiej i zajmujące się sprzedażą węgla miały do 1 lipca 2020 roku wdrożyć kasy fiskalnej online. Dla wielu wspomnianych działalności oznaczało to po prostu konieczność wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących (modeli z kopią papierową lub elektroniczną). Teraz wiadomo już jednak, że termin obowiązkowej instalacji kas online zostanie przesunięty. Ministerstwo Finansów poinformowało o nowej dacie granicznej – 1 stycznia 2021 roku.

Kasy online – co wpłynęło na nową datę obowiązkowej instalacji?

Odpowiedź jest prosta: przesunięcie ostatecznego terminu instalacji kas fiskalnych online ma związek z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Po raz pierwszy oficjalnie poinformował o tym wiceminister finansów Jan Sarnowski, w wywiadzie opublikowanym na łamach Pulsu Biznesu. Jak wiadomo, branże gastronomiczna i hotelarska są jednymi z najbardziej dotkniętych przez wprowadzone ograniczenia. Trudno więc oczekiwać, że firmy reprezentujące wspomniane obszary gospodarki byłyby teraz w stanie dopilnować wszystkich formalności, które wiążą się z wymianą kas fiskalnych. Instalacja urządzenia rejestrującego online oznaczałaby też, rzecz jasna, dodatkowe koszty dla takich przedsiębiorstw. Stąd decyzja o przesunięciu ostatecznego terminu wdrożenia nowych technologii sprzedaży na 1 stycznia 2021 roku.

Co z resztą podatników zobligowanych do wymiany kas fiskalnych?

Warto przypomnieć, że zgodnie z pierwotnymi założeniami, 1 stycznia 2021 roku miał być ostatecznym terminem wdrożenia kas online dla innego rodzaju podmiotów gospodarczych: salonów fryzjerskich i kosmetycznych, kancelarii prawnych, gabinetów i placówek medycznych, firm budowlanych oraz działalności typu fitness. Do tej grupy dołączą więc przedstawiciele branży gastronomicznej i hotelarskiej, jak również przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą węgla czy brykietu. Łącznie mowa więc o naprawdę wielu podatnikach, którzy reprezentują zupełnie różne obszary polskiej gospodarki. Aktualnie nie wiadomo jednak, czy Ministerstwo Finansów zdecyduje się na kolejne rozdzielenie tych grup i np. ustalenie późniejszego terminu dla wybranych rodzajów działalności. Niewykluczone, że ewentualne, dalsze zmiany w harmonogramie wymiany kas fiskalnych będą zależały od sytuacji ekonomicznej i epidemiologicznej w naszym kraju.

Ulga za wdrożenie urządzenia online bez zmian

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że w przywołanym już wywiadzie dla Pulsu Biznesu, wiceminister finansów stwierdził, że resort nie planuje zmian w przyznawaniu ulgi za wymianę dotychczasowego urządzenia rejestrującego. W związku z tym, przy obowiązkowej instalacji kasy fiskalnej online nadal będzie można liczyć na refundację części wydatku, która wynosi maksymalnie 700 zł (w przypadku każdego, zastępowanego modelu).

One comment

  • bercik

    to bylo do przewidzenia ze w obliczu tak globalnych problemow i zmian to rownie musialo ulec zmianie…i bardzo dobrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *