Kto musi wymienić starą kasę fiskalną na urządzenie online

Którzy podatnicy muszą jeszcze pamiętać o wymianie kasy offline na online?

Proces wymiany kas fiskalnych offline na online przebiega w Polsce stopniowo. Wynika to przede wszystkim z tego, że do stosowania urządzeń łączących się z CRK zobligowane są tylko konkretne grupy podatników. Z kas fiskalnych online korzystają już obowiązkowo m.in. właściciele restauracji, barów, kawiarni, warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacji oraz hoteli. A kogo jeszcze czeka konieczność dostosowania swojej działalności gospodarczej do takiego wymogu?

Urządzenia fiskalne online – co je wyróżnia?

Przed przejściem do właściwej części dzisiejszego wpisu warto jeszcze przypomnieć, czym w ogóle są kasy fiskalne online. Pierwsze urządzenia rejestrujące tego typu pojawiły się w Polsce w maju 2019 roku. A wyróżnia je przede wszystkim konieczność regularnego transmitowania danych do Centralnego Repozytorium Kas – systemu nadzorowanego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Co więcej, urządzenia fiskalne online zapewniają archiwizowanie ważnych informacji w tzw. pamięci chronionej oraz współpracę z różnymi terminalami płatniczymi. Takie kasy rejestrujące są również przystosowane do zgodnego z przepisami wystawiania i wysyłania e-paragonów (elektronicznych dowodów sprzedaży).

Kilka grup podatników wdroży nowe kasy do końca czerwca 2021 roku

Przypomnijmy o jeszcze jednej kwestii. Mianowicie o tym, że proces obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online został podzielony przez ustawodawcę na 3 etapy. Pierwsze dwa mamy już za sobą, gdyż w 2019 i 2020 roku urządzenia współpracujące z CRK wdrożyli podatnicy prowadzący m.in. warsztaty samochodowe oraz lokale gastronomiczne. A kto jeszcze musi pamiętać o takim obowiązku?

Zgodnie z funkcjonującymi przepisami, trzeci etap wdrażania kas online potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Do tego dnia nowe urządzenia będzie trzeba wdrożyć w następujących działalnościach gospodarczych: salonach kosmetycznych, kosmetologicznych i fryzjerskich, placówkach typu fitness i siłowniach, kancelariach prawnych, prywatnych gabinetach lekarskich i dentystycznych oraz firmach budowlanych. W każdym przypadku mowa, rzecz jasna, o przedsiębiorstwach obsługujących osoby fizyczne, w których wykorzystuje się już tzw. kasy offline, czyli modele z papierową lub elektroniczną kopią paragonów.

Dlaczego warto wcześniej kupić i wdrożyć urządzenie online?

Dostosowanie firmy do wymogu korzystania z kasy online to jedyny sposób na to, aby móc kontynuować obsługę osób fizycznych. Z tego względu nie warto więc czekać do ostatniej chwili z zakupem odpowiedniego urządzeniami rejestrującego. Pod koniec czerwca 2021 roku będzie to po prostu trudniejsze do zrealizowania, niż np. w kwietniu lub maju – zarówno przez mniejszą dostępność konkretnych modeli kas online, jak i na skutek zajętych terminów instalacji. Co więcej, przekroczenie ostatecznego terminu (30.06.2021) uniemożliwi skorzystanie z ustawowej ulgi za obowiązkową wymianę dotychczasowego urządzenia. A dzięki takiej refundacji można odzyskać nawet 700 zł.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż: *